Zapraszamy : Poniedziałek - Piątek : 7.00 - 22.00 Sobota : 8.00 - 20.00 Niedziela : 8.00 - 17.00
  telefony : 41 230 22 44; 887 666 662

Przygotowywanie do badania

Przed badaniem nie trzeba stosować jakiejkolwiek diety. Natomiast przed samym badaniem zalecane jest nie spożywać posiłków i nie pić kawy. Prosimy też o opróżnienie pęcherza moczowego przed samym badaniem. Obowiązkowe jest nie spożywanie posiłków 3 godziny przed badaniem jeżeli badanie będzie wykonywane z podaniem środka kontrastowego. Jeśli przyjmujesz jakieś lekarstwa, to najprawdopodobniej będziesz je mógł brać przed i po badaniu. W razie wątpliwości zapytaj o to lekarza kierującego cię na badanie.

Przygotowując się do tego badania nie zdejmuje się ubrania, tak jak w przypadku większości badań rentgenowskich. Jednakże pacjenci muszą zdjąć wszystkie przedmioty, które mogą wpływać na proces tworzenia obrazu, a szczególnie te, które zawierają metal.  Do takich przedmiotów należą: kolczyki, broszki, obrączki, naszyjniki, zegarki naręczne, a również długopisy, klucze, telefony komórkowe i inne. Pacjenci powinni także zdjąć wszystkie usuwalne protezy dentystyczne, oraz poinformować lekarza, jeżeli mają inne metalowe implanty lub ciała obce, na przykład:

    • rozrusznik serca, który jest bezwzględnym przeciwwskazaniem. Wytwarzane przez aparat MR pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w pracy rozrusznika, stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Pacjent ze wszczepionym rozrusznikiem serca nie może wchodzić do pomieszczenia, w którym znajduje się magnes.
    • podobne zakłócenia spowodowane przez pole magnetyczne mogą wystąpić w pracy neurostymulatorów; pacjent ze wszczepionym neurostymulatorem nie może być badany w aparacie MR.
    • sztuczną zastawkę serca
    • protezę naczyniową
    • niestety, z uwagi na ograniczenia sprzętowe, nie badamy w naszej placówce pacjentów otyłych, których waga przekracza 125 kg
    • metalowy gwóźdź lub płytkę
    • metalowy odłamek lub szrapnel
    • wkładkę wewnątrzmaciczną (antykoncepcyjną).

Ostrożność należy zachować w stosunku do osób, które z powodu przebytego urazu, lub pracy w szkodliwych warunkach, mogą mieć metaliczne ciała obce np. opiłki żelaza, przede wszystkim w obrębie oczodołów. Pole magnetyczne może spowodować przemieszczenie ciała obcego i uszkodzenie gałki ocznej. W przypadku podejrzenia obecności ciała obcego wskazana jest przed badaniem MR konsultacja okulistyczna i wykonanie zdjęć rentgenowskich.

Względnym przeciwwskazaniem do badania MR jest obecność sztucznej zastawki serca, klipsów naczyniowych, oraz metalicznych implantów ortopedycznych: sztucznych stawów, drutów, śrub i stabilizatorów. W tych przypadkach wymagane jest dostarczenie do pracowni MR pełnej dokumentacji dotyczącej leczenia operacyjnego, z określeniem typu zastosowanego implantu i daty jego produkcji, oraz materiału z jakiego został wykonany a także zgody lekarza specjalisty na badanie MR.

Kobiety będące w ciąży proszone są o poinformowanie o tym naszego personelu.

Pacjent może pomóc personelowi jeżeli nie będzie stosował makijażu i lakieru do włosów, będzie ubrany w luźne ubranie bez suwaków lub metalowych zapięć.