Kontakt

Pracownia MR czynna

Pon - Pt: 7:00 - 22:00

Sobota:  8:00 - 20:00


ul. Zagnańska 77
25-558 Kielce
41 230-22-44
887-666-662
info@rezonanskielce.pl
MR trzustki

Steve Jobs

5 października 2011 r. pożegnaliśmy jednego z największych wizjonerów naszych czasów Stevena Jobsa, wieloletniego dyrektora zarządzającego Apple Inc.. Przegrał on walkę z jednym z najbardziej podstępnych nowotworów jakim jest gruczolakorak trzustki.

 

Steven Jobs nie jest odosobnioną ofiarą tego podstępnego mordercy. Na raka trzustki w wieku 51 lat umarła Daria Trafankowska, znana z serialu "Na dobre i na złe". Ten sam nowotwór zabił prawnika Lecha Falandysza (61 lat) i minister zdrowia Franciszkę Cegielską (54 lata).

 

W Polsce z powodu raka trzustki umiera prawie 4 tys. osób rocznie - większość w ciągu pół roku od postawienia diagnozy. Udaje się uratować zaledwie 2-4 proc. pacjentów, głównie dlatego, że choroba jest wykrywana zbyt późno. Ból towarzyszący rakowi trzustki jest uważany za jeden z najsilniejszych, jakie można sobie wyobrazić.

 

Z najnowszych badań wynika, że zwiastunem raka trzustki jest cukrzyca - jedna z najpowszechniejszych chorób występujących w krajach rozwiniętych, na którą cierpi ponad 150 mln ludzi na świecie. U osób, które mają wysoki poziom glukozy we krwi, rak trzustki występuje dwukrotnie częściej, a rak wątroby nawet czterokrotnie częściej niż u innych - wykazały badania dr Marie-Claude Rousseau z Universite de Montreal. Te wyniki, które niedawno potwierdzili specjaliści z USA, mogą zrewolucjonizować terapię nowotworów. Onkolodzy nie potrafią jeszcze zapobiegać tej wyjątkowo śmiertelnej chorobie, ale wkrótce będzie można przynajmniej określić, komu najbardziej zagraża, by w porę powstrzymać jej rozwój.

 

Przyjmuje się, że ok. 10% przypadków raka trzustki ma podłoże genetyczne, resztę wywołują czynniki związane ze środowiskiem lub stylem życia. Czynnikami ryzyka są przede wszystkim:

 

  • Wiek - nowotwór występuje głównie powyżej 50 roku życia.

  • Palenie papierosów - palenie zwiększa ryzyko 2-3-krotnie.

  • Cukrzyca

  • Nadwaga i otyłość.

  • Siedzący styl życia.

  • Wcześniejsza operacja żołądka w chorobie wrzodowej.

  • Dziedziczne zapalenie trzustki - rzadka choroba uwarunkowana genetycznie, polega na nawracających zapaleniach tego narządu.

 

Pomimo wprowadzenia w ostatnim okresie czasu wielu nowych metod diagnostycznych, wciąż w wielu przypadkach rak trzustki jest rozpoznawany za późno - w stadium, w którym nie można już wykonać leczenia chirurgicznego, jedynego dającego pacjentowi szansę na pełne wyleczenie.

 

Tradycyjna diagnostyka z wykorzystaniem badania rentgenowskiego nie zdaje, w przypadku raka trzustki, egzaminu. Współcześnie do wczesnej diagnostyki zalecane są tomografia komputerowa (oparta na badaniu rentgenowskim i przez to potencjalnie szkodliwa dla pacjenta) oraz rezonans magnetyczny.

 

W trosce o zwiększenie wczesnego wykrywania raka trzustki, nasza placówka przygotowała specjalny program diagnostyczny. Składa się na niego wykonanie badania rezonansem magnetycznym połączone z opisem lekarza radiologa. Cały zabieg trwa ok. 45 minut.